Sa zadovoljstvom vas obavještavamo o novim proizvodima, izvrsnim ponudama i aktualnim temama iz područja sigurnosti i zdravlja na radu.
Zaštita od sunčevih zraka pri radu na otvorenom
Snaga ultraljubičastog (UV) zračenja značajno raste već u proljeće. Izloženost UV zračenju najviša je od travnja do početka rujna. Kako bi se zaštitili od dugoročnih oštećenja kože i očiju, radnici koji rade na otvorenom moraju se posebno zaštititi od intenzivnih sunčevih zraka.
Opasnosti i rizici prekomjerne izloženosti suncu
Za zaposlenike koji većinu vremena provode na otvorenom, snažni sunčevi zraci u razdoblju od travnja do rujna povećavaju zdravstvene rizike. Među posebno ugroženim radnicima su graditelji, krovopokrivači, industrijski radnici, te radnici u poljoprivredi i šumarstvu.
Ako koža bude previše izložena sunčevoj svjetlosti, može doći do oštećenja genetskog materijala kožnih stanica, što može dovesti do razvoja tumora. Prema podacima njemačke trgovinske udruge za građevinsku industriju (BG BAU), kožni rak uzrokovan prirodnim ultraljubičastim zračenjem bio je najčešća profesionalna bolest u građevinskoj industriji i industriji građevinskih usluga 2020. godine.
Između travnja i početka rujna - osobito između 11 i 15 sati - izloženost UV zračenju najviša je. Opekline od sunca mogu se pojaviti već nakon 20 minuta izlaganja, a s svakom opeklinom raste rizik od razvoja raka kože.
Sunce također predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik za oči. Konjunktivitis, siva mrena i hornitis samo su neki od mogućih učinaka prekomjerne izloženosti sunčanim zrakama.
Prekomjerna izloženost UV zrakama može dugoročno oštetiti kožu i oči. Zato je važno osigurati cjelovitu zaštitu od sunca kako bi se izbjegla oštećenja kože i očiju.
Odgovarajuća UV zaštita za ljeto
Ako se ne možemo izbjeći izravnu sunčevu svjetlost, važno je zaštititi se odgovarajućom zaštitnom opremom. Trebalo bi pokriti što više kože. Osobito su glava i vrat područja koja su najviše izložena UV zračenju. Kako bi zaštitili zdravlje svojih zaposlenika, poslodavci trebaju obratiti pažnju na sljedeće:
Zaštitna odjeća:
Poslodavci trebaju osigurati da zaposlenici koji rade na otvorenom nose odgovarajuću radnu odjeću – primjerice odjeću koja pruža zaštitu od sunca prema normi EN 13758-2. Odjeća treba pokrivati gornji dio tijela od vrata do struka i od ramena do 3/4 nadlaktice. Donji dio tijela treba biti pokriven od struka do koljena. Moderna funkcionalna odjeća odvodi znoj i ima rashladni učinak.
Kreme za zaštitu od sunca:
Nepokrivene dijelove tijela potrebno je pravilno zaštititi vodootpornim UV zaštitnim kremama (UVA, UVB) koje treba redovito nanositi na kožu.
Zaštita glave i vrata:
Glava također mora biti zaštićena od jakih sunčevih zraka. Pravilni šeširi ili kape osiguravaju hladnu glavu tijekom vrućih dana. Također, postoji posebna UV zaštita za vrat koja se može pričvrstiti na industrijske kacige.
Zaštita očiju:
Prekomjerna izloženost UV zrakama može izazvati iritacije očiju, a čak i privremeni gubitak vida. Pri odabiru sunčanih naočala važno je obratiti pažnju na oznaku CE i zaštitu prema normi EN 172.